Лентероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лентероде
Поглед кон Лентероде
Поглед кон Лентероде
Поглед кон Лентероде
Лентероде во рамките на Германија
Лентероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Алберт Херолд
Основни податоци
Површина 4,24 км2
Надм. височина 275 м
Население 317 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Лентероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°20′28″N 10°4′4″E / 51.34111° СГШ; 10.06778° ИГД / 51.34111; 10.06778Координати: 51°20′28″N 10°4′4″E / 51.34111° СГШ; 10.06778° ИГД / 51.34111; 10.06778

Лентероде (германски: Lenterode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)