Кромбах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кромбах
Црквата во Кромбах
Црквата во Кромбах
Кромбах (Тирингија) is located in Германија
Кромбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Гвидо Кениг
Основни податоци
Површина 4,19 км2
Надм. височина 350 м
Население 165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Кромбах во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°17′25″N 10°8′5″E / 51.29028° СГШ; 10.13472° ИГД / 51.29028; 10.13472Координати: 51°17′25″N 10°8′5″E / 51.29028° СГШ; 10.13472° ИГД / 51.29028; 10.13472

Кромбах (германски: Krombach) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)