Килштет

Координати: 51°16′33″N 10°16′48″E / 51.27583° СГШ; 10.28000° ИГД / 51.27583; 10.28000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Килштет
Килштет
Килштет
Килштет
Грб на Килштет
Килштет во рамките на Германија
Килштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Вестервалд-Оберајхсфелд
Градоначалник Кристина Таш (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,11 км2
Надм. височина 445 м
Население 1.331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37359
Повик. бр. 036075
Портал www.westerwald-obereichsfeld.de
Местоположба на Килштет во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°16′33″N 10°16′48″E / 51.27583° СГШ; 10.28000° ИГД / 51.27583; 10.28000

Килштет (германски: Küllstedt) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)