Удер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Удер
Поглед кон Удер
Поглед кон Удер
Грб на Удер
Удер is located in Германија
Удер
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Герхард Мартин (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,90 км2
Надм. височина 230 м
Население 2.640 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.gemeinde-uder.de
Местоположба на Удер во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°21′45″N 10°4′17″E / 51.36250° СГШ; 10.07139° ИГД / 51.36250; 10.07139Координати: 51°21′45″N 10°4′17″E / 51.36250° СГШ; 10.07139° ИГД / 51.36250; 10.07139

Удер (германски: Uder) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)