Рајнхолтероде

Координати: 51°25′28″N 10°11′39″E / 51.42444° СГШ; 10.19417° ИГД / 51.42444; 10.19417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнхолтероде
Поглед кон Рајнхолтероде
Поглед кон Рајнхолтероде
Поглед кон Рајнхолтероде
Грб на Рајнхолтероде
Рајнхолтероде во рамките на Германија
Рајнхолтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Градоначалник Роза Хупкау (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,73 км2
Надм. височина 325 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036085
Местоположба на Рајнхолтероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°25′28″N 10°11′39″E / 51.42444° СГШ; 10.19417° ИГД / 51.42444; 10.19417

Рајнхолтероде (германски: Reinholterode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)