Венде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Венде
Поглед кон Венде
Поглед кон Венде
Грб на Венде
Венде is located in Германија
Венде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Градоначалник Јенс Зибер
Основни податоци
Површина 9,71 км2
Надм. височина 280 м
Население 371 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.lindenberg-eichsfeld.de
Местоположба на Венде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°28′53″N 10°18′47″E / 51.48139° СГШ; 10.31306° ИГД / 51.48139; 10.31306Координати: 51°28′53″N 10°18′47″E / 51.48139° СГШ; 10.31306° ИГД / 51.48139; 10.31306

Венде (германски: Wehnde) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)