Прејди на содржината

Фрајенхаген (Тирингија)

Координати: 51°20′33″N 10°15′25″E / 51.34250° СГШ; 10.25694° ИГД / 51.34250; 10.25694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрајенхаген
Поглед кон Фрајенхаген
Поглед кон Фрајенхаген
Поглед кон Фрајенхаген
Грб на Фрајенхаген
Фрајенхаген (Тирингија) во рамките на Германија
Фрајенхаген (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Рене Петер (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,10 км2
Надм. височина 305 м
Население 285 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Фрајенхаген во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°20′33″N 10°15′25″E / 51.34250° СГШ; 10.25694° ИГД / 51.34250; 10.25694

Фрајенхаген (германски: Freienhagen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)