Ханштајн-Рустеберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поранешен дворец во Хоенгандерн, седиште на општинската заедница

Ханштајн-Рустеберг (германски: Hanstein-Rusteberg) — општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Хоенгандерн.

Општинската заедница Ханштајн-Рустеберг се состои од следниве општини:

 1. Аренсхаузен
 2. Борнхаген
 3. Бургвалде
 4. Фрајенхаген
 5. Фретероде
 6. Герберсхаузен
 7. Хоенгандерн
 8. Кирхгандерн
 9. Линдевера
 10. Март
 11. Рорберг
 12. Рустенфелде
 13. Шахтебих
 14. Валхаузен

Координати: 51°22′01″ N; 9°57′00″ E / 51.367° СГШ; 9.950° ИГД / 51.367; 9.950