Прејди на содржината

Гера-Ауе

Координати: 51°07′01″N 10°55′05″E / 51.117° СГШ; 10.918° ИГД / 51.117; 10.918
Од Википедија — слободната енциклопедија
Административна заедница Гера-Ауе (Тирингија)

Гера-Ауе (германски: Gera-Aue) — општинска заедница во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница се наоѓа во градот Гебезе.

Општинската заедница Гера-Ауе се состои од следниве општини:

  1. Андислебен
  2. Гебезе
  3. Ринглебен
  4. Валшлебен

51°07′01″N 10°55′05″E / 51.117° СГШ; 10.918° ИГД / 51.117; 10.918