Прејди на содржината

Триптис (општинска заедница)

Координати: 50°43′59″N 11°49′59″E / 50.733° СГШ; 11.833° ИГД / 50.733; 11.833
Од Википедија — слободната енциклопедија

Триптис (германски: Triptis) — општинска заедница во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Триптис.

Општинската заедница Триптис се состои од следниве општини:

  1. Драјцш
  2. Герода
  3. Лемниц
  4. Мизиц
  5. Мителпелниц
  6. Розендорф
  7. Шмириц
  8. Темелсдорф
  9. Триптис

50°43′59″N 11°49′59″E / 50.733° СГШ; 11.833° ИГД / 50.733; 11.833