Шмириц

Координати: 50°43′21″N 11°47′55″E / 50.72250° СГШ; 11.79861° ИГД / 50.72250; 11.79861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмириц
Сретселото
Сретселото
Сретселото
Грб на Шмириц
Шмириц во рамките на Германија
Шмириц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Месни единици 3
Градоначалник Матијас Блуме (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,43 км2
Надм. височина 410 м
Население 393 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036481
Портал www.triptis.de
Местоположба на Шмириц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°43′21″N 11°47′55″E / 50.72250° СГШ; 11.79861° ИГД / 50.72250; 11.79861

Шмириц (германски: Schmieritz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Шмириц се наоѓа на северниот раб од Тириншките Шкрилни Планини.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Шмириц се состои од следниве места:

  • Шмириц
  • Траун
  • Велтвиц

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]