Опург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опург
Грб на Опург
Опург is located in Германија
Опург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Кристине Тимлер (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,76 км2
Надм. височина 230 м
Население 1.126 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Опург во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°43′0″N 11°39′0″E / 50.71667° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.71667; 11.65000Координати: 50°43′0″N 11°39′0″E / 50.71667° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.71667; 11.65000

Опург (германски: Oppurg) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)