Хиршберг (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хиршберг
Поглед кон Хиршберг
Поглед кон Хиршберг
Грб на Хиршберг
Хиршберг (Тирингија) is located in Германија
Хиршберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Ридигер Вол
Основни податоци
Површина 24,12 км2
Надм. височина 454 м
Население 2.099 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07927
Повик. бр. 036644
Портал www.stadt-hirschberg-saale.de
Местоположба на градот Хиршберг во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°24′21″N 11°49′12″E / 50.40583° СГШ; 11.82000° ИГД / 50.40583; 11.82000Координати: 50°24′21″N 11°49′12″E / 50.40583° СГШ; 11.82000° ИГД / 50.40583; 11.82000

Хиршберг (германски: Hirschberg) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Зале, 20 километри јужно од Шлајц, 12 километри северозападно од Хоф (Баварија) и 25 километри југозападно од Плауен (Саксонија).

Историја[уреди | уреди извор]

Градот првпат се појавил во документите во 1154 година.[2] Во неговата понова историја е познат како патнички граничен премин помеѓу Источна и Западна Германија. Сообраќајот бил предмет на одредбите од договорот за меѓузонски сообраќај, кој бил склучен во 1972.

Демографија и управување[уреди | уреди извор]

Хиршберг се наоѓа на автопатот А9 (БерлинМинхен). Градот ги вклучува следниве единици: Јухех, Гериц, Шпарнберг, Улерсројт и Фенцка.

Население[уреди | уреди извор]

Движење на бројноста на населението:

1830 — 1995

 • 1830: 1.760
 • 1933: 2.915
 • 1939: 2.888
 • 1994: 2.923
 • 1995: 2.846

1996 — 2000

 • 1996: 2.748
 • 1997: 2.749
 • 1998: 2.674
 • 1999: 2.654
 • 2000: 2.666

2001 — 2004

 • 2001: 2.670
 • 2002: 2.653
 • 2003: 2.612
 • 2004: 2.600
 • 2005: 2.569

2006 — 2009

 • 2006: 2.526
 • 2007: 2.493
 • 2008: 2.488
 • 2009: 2.373
 • 2010: 2.352

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. W.Kahl Ersterwähnung Thüringer Städte und Dörfer bis 1300 Verlag Rockstuhl Bad Langensalza 2001 S. 31 ISBN 3-934748-58-9