Линда кај Нојштат на Орла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линда кај Нојштат на Орла
Поглед кон Линда
Поглед кон Линда
Поглед кон Линда
Линда кај Нојштат на Орла во рамките на Германија
Линда кај Нојштат на Орла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Ингрид Шулц (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,60 км2
Надм. височина 500 м
Население 412  (31 декември 2006)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036481
Местоположба на Линда кај Нојштат на Орла во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°41′11″N 11°46′55″E / 50.68639° СГШ; 11.78194° ИГД / 50.68639; 11.78194Координати: 50°41′11″N 11°46′55″E / 50.68639° СГШ; 11.78194° ИГД / 50.68639; 11.78194

Линда кај Нојштат на Орла (германски: Linda bei Neustadt an der Orla) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]