Боделвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боделвиц
Поглед кон Боделвиц
Поглед кон Боделвиц
Грб на Боделвиц
Боделвиц is located in Германија
Боделвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Катја Штапс (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,61 км2
Надм. височина 280 м
Население 580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Боделвиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°41′10″N 11°37′23″E / 50.68611° СГШ; 11.62306° ИГД / 50.68611; 11.62306Координати: 50°41′10″N 11°37′23″E / 50.68611° СГШ; 11.62306° ИГД / 50.68611; 11.62306

Боделвиц (германски: Bodelwitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Боделвиц се наоѓа јужно од Песнек, додека западно од местото е Вернбург, а источно Дебриц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]