Гефел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гефел
Административен објект во Гефел
Административен објект во Гефел
Грб на Гефел
Гефел is located in Германија
Гефел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Улрих Шмит
Основни податоци
Површина 45,21 км2
Надм. височина 550 м
Население 2.465 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07926
Повик. бр. 036649
Портал www.stadt-gefell.de
Местоположба на градот Гефел во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°26′0″N 11°51′0″E / 50.43333° СГШ; 11.85000° ИГД / 50.43333; 11.85000Координати: 50°26′0″N 11°51′0″E / 50.43333° СГШ; 11.85000° ИГД / 50.43333; 11.85000

Гефел (германски: Gefell) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 16 километри јужно од Шлајц и 14 километри северозападно од Хоф.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)