Дитерсдорф (Тирингија)

Координати: 50°38′34″N 11°48′59″E / 50.64278° СГШ; 11.81639° ИГД / 50.64278; 11.81639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дитерсдорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Дитерсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Дитерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Месни единици 5
Градоначалник Андреас Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,67 км2
Надм. височина 490 м
Население 453 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 036648
Портал www.vg-seenplatte.de
Местоположба на Дитерсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°38′34″N 11°48′59″E / 50.64278° СГШ; 11.81639° ИГД / 50.64278; 11.81639

Дитерсдорф (германски: Dittersdorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на источниот раб од областа Плотенер Тајхе. Низ местото поминува патот L1077 од Шлајц кон Нојштат на Орла и L2349 од Тегау кон Плотен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Дитерсдорф има пет единици:

  • Хурсдорф
  • Дитерсдорф
  • Драгенсдорф
  • Зорна
  • Валдхојзер

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Пермиц, Панштанген, Плотен, Мосбах и Темелсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]