Гертевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гертевиц
Поглед кон Гертевиц
Поглед кон Гертевиц
Поглед кон Гертевиц
Гертевиц во рамките на Германија
Гертевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Гинтер Бриш
Основни податоци
Површина 4,21 км2
Надм. височина 358 м
Население 135 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Гертевиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°40′53″N 11°38′34″E / 50.68139° СГШ; 11.64278° ИГД / 50.68139; 11.64278Координати: 50°40′53″N 11°38′34″E / 50.68139° СГШ; 11.64278° ИГД / 50.68139; 11.64278

Гертевиц (германски: Gertewitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гертевиц се наоѓа јужно од Песнек и Боделвиц, додека западно е Вернбург, а североисточно Дебриц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]