Кајла (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајла
Сретселото на Кајла
Сретселото на Кајла
Грб на Кајла
Кајла (Германија) is located in Германија
Кајла (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Улрих Шулце-Кеницер (СГ)
Основни податоци
Површина 4,16 км2
Надм. височина 455 м
Население 71 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036483
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Кајла во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°38′16″N 11°39′44″E / 50.63778° СГШ; 11.66222° ИГД / 50.63778; 11.66222Координати: 50°38′16″N 11°39′44″E / 50.63778° СГШ; 11.66222° ИГД / 50.63778; 11.66222

Кајла (германски: Keila) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Кајла се наоѓа на височина од 475 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]