Цигенрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цигенрик

Ziegenrück

Поглед кон Цигенрик
Поглед кон Цигенрик
Поглед кон Цигенрик
Грб на Цигенрик
Цигенрик во рамките на Германија
Цигенрик
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Хорст Машке
Основни податоци
Површина 8,25 км2
Надм. височина 318 м
Население 640 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07924
Повик. бр. 036483
Портал www.ziegenrueck.de
Местоположба на градот Цигенрик во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°37′0″N 11°39′0″E / 50.61667° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.61667; 11.65000Координати: 50°37′0″N 11°39′0″E / 50.61667° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.61667; 11.65000

Цигенрик (германски: Ziegenrück) — мал град во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Зале, 22 километри источно од окружниот град Залфелд и 35 километри јужно од безокружниот град Јена.

Цигенрик претставува петти најмал град во цела Германија. Над градот се издигнува замокот Цигенрик.

Географија[уреди | уреди извор]

Цигенрик се наоѓа на северниот раб од Тириншките Шкрилни Планини на реката Зале, која поминува низ градското подрачје.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Есбах, Кајла, Мокса, Паска, Ремптендорф и Шендорф.

Поголеми градови до Цигенрик се Шлајц на исток (16 км), Песнек на север (13 км), Залфелд на запад (28 км) и Бад Лобенштајн на југ (21 км).

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Цигенрик се состои од 8 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа Удел Места
FVV e.V. Сообраќаен сојуз Цигенрик 35,7% 3
FF Ziegenrück Доброволни противпожарникари Цигенрик 35,4% 3
ZKG e.V. Карневалски сојуз 28,9 % 2
Вкупно 100% 8
Излезност: 62,7%

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]