Крелпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крелпа
Црквата во Крелпа
Црквата во Крелпа
Грб на Крелпа
Крелпа is located in Германија
Крелпа
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Месни единици 10
Градоначалник Јонас Худаш
Основни податоци
Површина 42,28 км2
Надм. височина 250 м
Население 2.584 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07387
Повик. бр. 03647
Портал www.gemeinde-kroelpa.de
Местоположба на Крелпа во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°40′0″N 11°31′0″E / 50.66667° СГШ; 11.51667° ИГД / 50.66667; 11.51667Координати: 50°40′0″N 11°31′0″E / 50.66667° СГШ; 11.51667° ИГД / 50.66667; 11.51667

Крелпа (германски: Krölpa) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Крелпа се наоѓа во источниот дел на Тирингија, во долината на Кочау. Јужно од местото се наоѓа вештачкото езеро Хоенварте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на Крелпа се градовите Песнек и Ранис, како и општините Зајзла и Вилхелмсдорф во округот Зале-Орла, како и со општините Унтервеленборн и Улштет-Кирххазел во округот Залфелд-Рудолштат.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на десет единици:

 • Добијан
 • Фридебах
 • Грефендорф
 • Хершдорф
 • Хитен
 • Крелпа
 • Елзен
 • Рокендорф
 • Елзен
 • Рокендорф
 • Транрода
 • Цела

Најголемо место е Крелпа.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]