Мизиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мизиц
Селската црква во Копицш
Селската црква во Копицш
Грб на Мизиц
Мизиц is located in Германија
Мизиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Градоначалник Бетина Геблер
Основни податоци
Површина 4,45 км2
Надм. височина 330 м
Население 276 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036482
Портал www.triptis.de
Местоположба на Мизиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°44′28″N 11°50′1″E / 50.74111° СГШ; 11.83361° ИГД / 50.74111; 11.83361Координати: 50°44′28″N 11°50′1″E / 50.74111° СГШ; 11.83361° ИГД / 50.74111; 11.83361

Мизиц (германски: Miesitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Мизиц се наоѓа во долината на Орла, западно автопатот А9 и градот Триптис.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Мизиц се состои од следниве места:

  • Мизиц
  • Копицш

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]