Прејди на содржината

Коспода

Координати: 50°43′6″N 11°44′19″E / 50.71833° СГШ; 11.73861° ИГД / 50.71833; 11.73861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коспода
Црквата и замокот во Коспода
Црквата и замокот во Коспода
Црквата и замокот во Коспода
Грб на Коспода
Коспода во рамките на Германија
Коспода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Елза Фишер
Основни податоци
Површина 6,13 км2
Надм. височина 340 м
Население 384 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07806
Повик. бр. 036481
Портал www.kospoda.de
Местоположба на Коспода во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°43′6″N 11°44′19″E / 50.71833° СГШ; 11.73861° ИГД / 50.71833; 11.73861

Коспода (германски: Kospoda) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Коспода се наоѓа јужно од градот Нојштат на Орла на подножјето во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини. Во долината помината реката Орла и железничката линија Гера-Залфелд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од местата Бургвиц, Мајлиц и Коспода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]