Прејди на содржината

Орла (река)

Координати: 50°54′09″N 10°37′54″E / 50.90242° СГШ; 10.63157° ИГД / 50.90242; 10.63157
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орла
Orla
Мост на Орла во Опург
Место Германија, Тирингија
Должина 35 км
Извор источно од градот Триптис
50°54′09″N 10°37′54″E / 50.90242° СГШ; 10.63157° ИГД / 50.90242; 10.63157
Утока Зале кај Орламинде
Слив Елба
Одлив Зале → Елба → Северно Море
Истек
со Фрајенорла мерило[1]
Рекордно низок:     60 л/с (во 20.03.1930)
Просечен низок:    399 л/с
Просечен среден:   1,35 м³/с
Просечен висок: 11,8 м³/с
Рекордно висок:   45 м³/с (во 15.07.1932)
Десни притоки Кребсбах, Гисерлинг, Флосбах
Леви притоки Дирбах, Моске, Тилзе, Кочау
Акумулации Триптис
Паланки Триптис, Нојштат на Орла, Песнек, Орламинде

Орла (германски: Orla) — река, долга 35 километри, во источна Тирингија, Германија, десна притока на реката Зале. Нејзиниот извор е близу градот Триптис. Тече западно низ градовите Нојштат на Орла и Песнек. Орла се влева во Зале во Орламинде, 17 километри јужно од Јена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pegel: Freienorla Auf: hnz.tlug-jena.de