Песнек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Песнек
Fabriken Pößneck.JPG
Грб на Песнек
Песнек is located in Германија
Песнек
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градски единици 6
Градоначалник Михаел Моде
Основни податоци
Површина 24,45 км2
Надм. височина 220 м
Население 11.842 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 484 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07371–07381
Повик. бр. 03647
Портал www.poessneck.de
Местоположба на градот Песнек во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°42′0″N 11°36′0″E / 50.70000° СГШ; 11.60000° ИГД / 50.70000; 11.60000Координати: 50°42′0″N 11°36′0″E / 50.70000° СГШ; 11.60000° ИГД / 50.70000; 11.60000

Песнек (германски: Pößneck) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 19 километри источно од Рудолштат и 26 километри јужно од Јена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911) Енциклопедија Британика (XI уред.) Cambridge University Press