Криспендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Криспендорф
Грб на Криспендорф
Криспендорф is located in Германија
Криспендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Уве Клихе
Основни податоци
Површина 11,31 км2
Надм. височина 430 м
Население 378 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07924
Повик. бр. 03663
Местоположба на Криспендорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°36′0″N 11°44′0″E / 50.60000° N; 11.73333° E / 50.60000; 11.73333Координати: 50°36′0″N 11°44′0″E / 50.60000° N; 11.73333° E / 50.60000; 11.73333

Криспендорф (германски: Crispendorf) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)