Драјцш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драјцш
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Драјцш
Драјцш is located in Германија
Драјцш
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Месни единици 2
Градоначалник Франк Залцман
Основни податоци
Површина 7,26 км2
Надм. височина 310 м
Население 427 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036481
Портал www.triptis.de
Местоположба на Драјцш во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°43′59″N 11°48′0″E / 50.73306° СГШ; 11.80000° ИГД / 50.73306; 11.80000Координати: 50°43′59″N 11°48′0″E / 50.73306° СГШ; 11.80000° ИГД / 50.73306; 11.80000

Драјцш (германски: Dreitzsch) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Драјцш се наоѓа во источниот дел на долината на Орла.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Драјцш се состои од следниве места:

  • Драјцш
  • Алсмансдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]