Вајра

Координати: 50°42′0″N 11°43′0″E / 50.70000° СГШ; 11.71667° ИГД / 50.70000; 11.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајра
Сретселото на Вајра
Сретселото на Вајра
Сретселото на Вајра
Вајра во рамките на Германија
Вајра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Мартин Јакоб (AfD)
Основни податоци
Површина 14,83 км2
Надм. височина 390 м
Население 391 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07806
Повик. бр. 036481
Местоположба на Вајра во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 11°43′0″E / 50.70000° СГШ; 11.71667° ИГД / 50.70000; 11.71667

Вајра (германски: Weira) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Вајра се наоѓа на северното подножје на Тириншките Шкрилни Планини.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Вајра и Кробиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]