Гесиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гесиц
Поглед на Гесиц
Поглед на Гесиц
Грб на Гесиц
Гесиц is located in Германија
Гесиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Сандро Шиндлер
Основни податоци
Површина 12,84 км2
Надм. височина 480 м
Население 296 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036483
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Гесиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°37′14″N 11°35′14″E / 50.62056° СГШ; 11.58722° ИГД / 50.62056; 11.58722Координати: 50°37′14″N 11°35′14″E / 50.62056° СГШ; 11.58722° ИГД / 50.62056; 11.58722

Гесиц (германски: Gössitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гесиц се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини, североисточно од вештачкото езеро Хоенварте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]