Шлајц

Координати: 50°35′0″N 11°49′0″E / 50.58333° СГШ; 11.81667° ИГД / 50.58333; 11.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлајц
Градската црква во Шлајц
Градската црква во Шлајц
Градската црква во Шлајц
Грб на Шлајц
Шлајц во рамките на Германија
Шлајц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градски единици 11
Градоначалник Јирген К. Климпке (СДП)
Основни податоци
Површина 83,03 км2
Надм. височина 432 м
Население 8.832 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07901–07907
Повик. бр. 03663
Портал www.schleiz.de
Местоположба на градот Шлајц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°35′0″N 11°49′0″E / 50.58333° СГШ; 11.81667° ИГД / 50.58333; 11.81667

Шлајц (германски: Schleiz) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шлајц се наоѓа во тириншката област Фогтланд, пошумено подрачје на границата на Тирингија, Саксонија, Баварија и Чешка. Градот се наоѓа во долината на реката Визента, близу автопатот А9 (БерлинМинхен).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Шлајц ги вклучува следниве единици:

 • Мешлиц
 • Грохвиц
 • Обербемсдорф
 • Лесау
 • Лангенбух
 • Вистендитерсдорф
 • Дресвајн
 • Грефенварт
 • Ошиц
 • Хајнриксру

Историја[уреди | уреди извор]

Шлајц започнал како мала населба која потекнува околу 1200 година („Altstadt“) и одделениот Нов град („Neustadt“), кој бил основан веднаш до него. Новиот град имал замок и градски ѕидини. До 2 декември 1482 биле целосно одделени заедници, по што се споиле во еден град. Имало и населба на Тевтонскиот ред и некое време пред 1848 градот бил главен град на малото кнежевство Ројс-Шлајц. Во негова близина се одржала битка помеѓу Французите и Прусите во 1806.

Замокот бил уништен кон крајот на Втората светска војна, во април 1945.

Население[уреди | уреди извор]

Движење на бројноста на населението низ годините:

1834 — 1995

 • 1834 - 4.619
 • 1890 - 4.928
 • 1933 - 6.505
 • 1939 - 6.828
 • 1960 - 7.933[2]
 • 1994 - 8.567[3]
 • 1995 - 9.163

1996 — 2002

 • 1996 - 9.528
 • 1997 - 9.375
 • 1998 - 9.389
 • 1999 - 9.336
 • 2000 - 9.309
 • 2001 - 9.268
 • 2002 - 9.223

2003 — 2009

 • 2003 - 9.100
 • 2004 - 9.069
 • 2005 - 9.012
 • 2006 - 8.932
 • 2007 - 8.868
 • 2008 - 8.824
 • 2009 - 8.717

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. од 1960 па натаму на 31 декември
 3. Извор од 1994 па натаму: Тириншка служба за статистика

Надворешни врски[уреди | уреди извор]