Прејди на содржината

Визента

Координати: 50°35′N 11°41′E / 50.583° СГШ; 11.683° ИГД / 50.583; 11.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Визента
Wisenta
Место Германија, Тирингија и Саксонија
Извор кај Тана-Ротенакер
Висина на изворот околу 605 м над м.н.
Утока кај Есбах-Валсбург
во Зале
Висина на утоката околу 320 м над м.н.
Спуст ~ 285 м
Слив Елба
Одлив Зале → Елба → Северно Море
Десни притоки Шварцбах, Кенигсбах, Шлангенбах, Еркмансдорфер Бах
Леви притоки Лобах, Форстбах, Лангенбахер Бах, Цајтера, Кулмбах
Акумулации Лесау и Визента
Паланки Тана, Милтроф, Шлајц
Села Криспендорф, Есбах

Визента (германски: Wisenta) — река во Тирингија, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

50°35′N 11°41′E / 50.583° СГШ; 11.683° ИГД / 50.583; 11.683