Лема (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лема
Селската црква
Селската црква
Грб на Лема
Лема (Тирингија) is located in Германија
Лема (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Кристијан Колбе
Основни податоци
Површина 10,46 км2
Надм. височина 430 м
Население 271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663
Портал www.vg-seenplatte.de
Местоположба на Лема во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°36′42″N 11°51′6″E / 50.61167° СГШ; 11.85167° ИГД / 50.61167; 11.85167Координати: 50°36′42″N 11°51′6″E / 50.61167° СГШ; 11.85167° ИГД / 50.61167; 11.85167

Лема (германски: Löhma) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Етерсдорф, Пермиц, Дитерсдорф, Гешиц и Киршкау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]