Прејди на содржината

Шендорф (Тирингија)

Координати: 50°37′0″N 11°42′0″E / 50.61667° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.61667; 11.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шендорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Шендорф
Шендорф (Тирингија) во рамките на Германија
Шендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Основни податоци
Површина 10,1 км2
Надм. височина 440 м
Население 267 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07924
Повик. бр. 036483
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Шендорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°37′0″N 11°42′0″E / 50.61667° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.61667; 11.70000

Шендорф (германски: Schöndorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Шендорф се наоѓа источно од градот Цигенрик и западно од градот Шлајц во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]