Розендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Розендорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Розендорф
Розендорф is located in Германија
Розендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Градоначалник Забине Гершнер (СГ)
Основни податоци
Површина 6,23 км2
Надм. височина 355 м
Население 161 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036481
Местоположба на Розендорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°46′0″N 11°46′0″E / 50.76667° СГШ; 11.76667° ИГД / 50.76667; 11.76667Координати: 50°46′0″N 11°46′0″E / 50.76667° СГШ; 11.76667° ИГД / 50.76667; 11.76667

Розендорф (германски: Rosendorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на десниот брег на Орла, околу осум километри северозападно од градот Триптис.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Розендорф се состои од следниве места:

  • Розендорц
  • Цвакау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]