Прејди на содржината

Золквиц

Координати: 50°41′49″N 11°39′59″E / 50.69694° СГШ; 11.66639° ИГД / 50.69694; 11.66639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Золквиц
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Золквиц во рамките на Германија
Золквиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Рајнхард Шар
Основни податоци
Површина 2,18 км2
Надм. височина 315 м
Население 61 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Золквиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°41′49″N 11°39′59″E / 50.69694° СГШ; 11.66639° ИГД / 50.69694; 11.66639

Золквиц (германски: Solkwitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Золквиц се наоѓа југоисточно од Песнек и Нимриц.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]