Залбург-Еберсдорф

Координати: 50°29′30″N 11°42′0″E / 50.49167° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.49167; 11.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Залбург-Еберсдорф
Замок Еберсдорф
Замок Еберсдорф
Замок Еберсдорф
Залбург-Еберсдорф во рамките на Германија
Залбург-Еберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Фолкер Ортвиг
Основни податоци
Површина 71,87 км2
Надм. височина 431 м
Население 3.292 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07929, 07368
Повик. бр. 036647, 036651
Портал www.saalburg-ebersdorf.de
Местоположба на градот Залбург-Еберсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°29′30″N 11°42′0″E / 50.49167° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.49167; 11.70000

Залбург-Еберсдорф (германски: Saalburg-Ebersdorf) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија, близу границата со Баварија. Се наоѓа на реката Зале, 10 километри југозападно од Шлајц, 30 километри западно од Плауен и 30 километри северозападно од Хоф.

Градот е всушност административен сојуз на две големи села (Залбург и Еберсдорф), како и неколку помали села помеѓу и околу нив. Залбург се наоѓа на реката Зале со прекрасни погледи на реката, додека Еберсдорф е старо село, кое било традиционално седиште на грофовите Ројс од помладата линија и летна резиденација на Кнежевството Ројс-Гера. Дворецот и летната градина сè уште се наоѓаат во центарот на селото. Иако дворецот не се користи, летната градина (заедно со околните паркови и езера) се користи за разни настани и прослави.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)