Квашвиц

Координати: 50°41′0″N 11°42′0″E / 50.68333° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.68333; 11.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Квашвиц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Квашвиц во рамките на Германија
Квашвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Зибиле Зелман
Основни податоци
Површина 2,29 км2
Надм. височина 455 м
Население 69 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036484
Местоположба на Квашвиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°41′0″N 11°42′0″E / 50.68333° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.68333; 11.70000

Квашвиц (германски: Quaschwitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Квашвиц се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини на височина од 450 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]