Вурцбах

Координати: 50°27′50″N 11°32′12″E / 50.46389° СГШ; 11.53667° ИГД / 50.46389; 11.53667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вурцбах
Грб на Вурцбах
Вурцбах во рамките на Германија
Вурцбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градски единици 7
Градоначалник Јирген Фишер
Основни податоци
Површина 72,31 км2
Надм. височина 525 м
Население 3.036 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07343
Повик. бр. 036652
Портал www.wurzbach.de
Местоположба на градот Вурцбах во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°27′50″N 11°32′12″E / 50.46389° СГШ; 11.53667° ИГД / 50.46389; 11.53667

Вурцбах (германски: Wurzbach) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 33 километри југоисточно од Залфелд и 45 километри северозападно од Хоф.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]