Прејди на содржината

Герквиц

Координати: 50°35′18″N 11°47′11″E / 50.58833° СГШ; 11.78639° ИГД / 50.58833; 11.78639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Герквиц
Поглед на Герквиц
Поглед на Герквиц
Поглед на Герквиц
Герквиц во рамките на Германија
Герквиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Карл-Хајнц Барт (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,85 км2
Надм. височина 426 м
Население 291 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663
Портал www.vg-seenplatte.de
Местоположба на Герквиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°35′18″N 11°47′11″E / 50.58833° СГШ; 11.78639° ИГД / 50.58833; 11.78639

Герквиц (германски: Görkwitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Герквиц и Менхгрин. Обете села се наоѓаат 2 километри западно од градот Шлајц.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]