Прејди на содржината

Киршкау

Координати: 50°36′0″N 11°54′0″E / 50.60000° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.60000; 11.90000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киршкау
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Киршкау во рамките на Германија
Киршкау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Андре Керл
Основни податоци
Површина 6,00 км2
Надм. височина 475 м
Население 200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07919
Повик. бр. 03663
Местоположба на Киршкау во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 11°54′0″E / 50.60000° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.60000; 11.90000

Киршкау (германски: Kirschkau) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Гешиц, Лема и градот Шлајц во округот Зале-Орла, како и градот Цојленрода-Трибес во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]