Кнау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнау
Црква во Кнау
Црква во Кнау
Грб на Кнау
Кнау is located in Германија
Кнау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Клаус Лим
Основни податоци
Површина 12,71 км2
Надм. височина 450 м
Население 718  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036484
Портал www.knau.de
Местоположба на Кнау во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°38′59″N 11°43′59″E / 50.64972° СГШ; 11.73306° ИГД / 50.64972; 11.73306Координати: 50°38′59″N 11°43′59″E / 50.64972° СГШ; 11.73306° ИГД / 50.64972; 11.73306

Кнау (германски: Knau) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]