Тана (Германија)

Координати: 50°29′40″N 11°51′40″E / 50.49444° СГШ; 11.86111° ИГД / 50.49444; 11.86111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тана
Црква во Тана
Црква во Тана
Црква во Тана
Грб на Тана
Тана (Германија) во рамките на Германија
Тана (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Марко Зајдел
Основни податоци
Површина 87,18 км2
Надм. височина 542 м
Население 3.507 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07922
Повик. бр. 036646
Портал www.stadt-tanna.de
Местоположба на градот Тана во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°29′40″N 11°51′40″E / 50.49444° СГШ; 11.86111° ИГД / 50.49444; 11.86111

Тана (германски: Tanna) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 10 километри јужно од Шлајц. Тана бил основан во 1495.

Население[уреди | уреди извор]

Историско движење на населението (од 1994 на 31 декември):

 • 1833 - 1.390
 • 1910 - 2.032
 • 1933 - 2.192
 • 1939 - 2.045
 • 1994 - 2.313
 • 1995 - 2.309
 • 1996 - 2.352
 • 1997 - 4.495
 • 1998 - 4.450
 • 1999 - 4.347
 • 2000 - 4.330
 • 2001 - 4.264
 • 2002 - 4.264
 • 2003 - 4.229
 • 2004 - 4.106
 • 2005 - 4.073
 • 2006 - 4.039
 • 2007 - 4.023
 • 2008 - 3.998
 • 2009 - 3.938
Статистики од 1994: Thüringer Landesamt für Statistik

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)