Зајзла

Координати: 50°39′2″N 11°32′5″E / 50.65056° СГШ; 11.53472° ИГД / 50.65056; 11.53472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зајзла
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Зајзла
Зајзла во рамките на Германија
Зајзла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Месни единици 2
Градоначалник Хајдерозе Ерлер
Основни податоци
Површина 4,47 км2
Надм. височина 350 м
Население 141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Зајзла во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°39′2″N 11°32′5″E / 50.65056° СГШ; 11.53472° ИГД / 50.65056; 11.53472

Зајзла (германски: Seisla) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зајзла се наоѓа помеѓу Кениц во општината Унтервеленборн кон Ранис.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од главното место Зајзла и Велсдорф.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Крелпа, градот Ранис, Шморда и Вилхелмсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]