Ранис-Цигенрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ранис-Цигенрик (германски: Ranis-Ziegenrück) — општинска заедница во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Ранис.

Општинската заедница Ранис-Цигенрик се состои од следниве општини:

 1. Криспендорф
 2. Есбах
 3. Гесиц
 4. Кајла
 5. Мокса
 6. Паска
 7. Појшен
 1. Ранис
 2. Шморда
 3. Шендорф
 4. Зајзла
 5. Вилхелмсдорф
 6. Цигенрик

Координати: 50°37′01″ N; 11°37′59″ E / 50.617° СГШ; 11.633° ИГД / 50.617; 11.633