Прејди на содржината

Дреба

Координати: 50°40′0″N 11°45′0″E / 50.66667° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.66667; 11.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дреба
Поглед кон Дреба
Поглед кон Дреба
Поглед кон Дреба
Грб на Дреба
Дреба во рамките на Германија
Дреба
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Петра Херцог
Основни податоци
Површина 12,46 км2
Надм. височина 460 м
Население 284  (31 декември 2006)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07806
Повик. бр. 036484
Портал www.dreba-online.de
Местоположба на Дреба во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°40′0″N 11°45′0″E / 50.66667° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.66667; 11.75000

Дреба (германски: Dreba) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]