Гешиц

Координати: 50°37′33″N 11°52′5″E / 50.62583° СГШ; 11.86806° ИГД / 50.62583; 11.86806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гешиц
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Гешиц во рамките на Германија
Гешиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Урсула Шренер
Основни податоци
Површина 7,83 км2
Надм. височина 402 м
Население 207 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663
Местоположба на Гешиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°37′33″N 11°52′5″E / 50.62583° СГШ; 11.86806° ИГД / 50.62583; 11.86806

Гешиц (германски: Göschitz) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на Тириншките Шкрилни Планини.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај Гешиц, во општината влегува местото Редерсдорф.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Дитерсдорф, Киршкау, Лема и Тегау во округот Зале-Орла, како и градот Цојленрода-Трибес во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]