Розентал на Ренштајг

Координати: 50°24′0″N 11°42′0″E / 50.40000° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.40000; 11.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Розентал на Ренштајг
Розентал на Ренштајг во рамките на Германија
Розентал на Ренштајг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Saale-Orla-Kreis
Месни единици 10
Градоначалник Петер Келер (СГ)
Основни податоци
Површина 56,49 км2
Надм. височина 640 м
Население 3.960 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642, 036651
Портал www.rosenthal-am-rennsteig.de
Местоположба на Розентал на Ренштајг во рамките на округот Saale-Orla-Kreis
Карта
Карта
Координати 50°24′0″N 11°42′0″E / 50.40000° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.40000; 11.70000

Розентал на Ренштајг (германски: Rosenthal am Rennsteig) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Арлас, Биркенхигел, Бланкенберг, Бланкенштајн, Хара, Хорнсгрин, Кислинг, Лемницхамер, Нојндорф, Потига и Шлегел.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини (од запад надесно) се: Вурцбах, Бад Лобенштајн, Гефел и Хиршберг во округот Зале-Орла, како и Берг, Исигау, Лихтенберг и Бад Штебен во округот Хоф, Баварија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во рамки на административната реформа 2018 и 2019 година, седум членови на општинската заедница Зале-Ренштајг се споиле на 1 јануари 2019 година. Тоа биле Биркенхигел, Бланкенберг, Бланкенштајн, Хара, Нојндорф, Потига и Шлегел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]