Прејди на содржината

Бланкенштајн

Координати: 50°24′7″N 11°42′1″E / 50.40194° СГШ; 11.70028° ИГД / 50.40194; 11.70028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бланкенштајн
Место во Розентал на Ренштајг
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Бланкенштајн
Бланкенштајн во рамките на Германија
Бланкенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општина Розентал на Ренштајг
Основни податоци
Површина 1,53 км2
Надм. височина 450 м
Население 705  (31 декември 2017)
 - Густина 461 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642
Портал www.gemeinde-blankenstein.de
Местоположба на Бланкенштајн во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Бланкенштајн во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Бланкенштајн во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Координати 50°24′7″N 11°42′1″E / 50.40194° СГШ; 11.70028° ИГД / 50.40194; 11.70028

Бланкенштајн (германски: Blankenstein) — село и поранешна општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Розентал на Ренштајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа непосредно на покраинската граница со Баварија.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни места се Бланкенберг и Хара, како и градот Лихтенберг и општината Исигау во баварскиот округ Хоф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]