Хара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хара
Место во Розентал на Ренштајг
Поглед на Хара
Поглед на Хара
Поглед на Хара
Грб на Хара
Хара во рамките на Германија
Хара
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општина Розентал на Ренштајг
Основни податоци
Површина 14,00 км2
Надм. височина 444 м
Население 808  (31 декември 2018)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642
Портал www.gemeinde-harra.de
Местоположба на Хара во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Хара во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Хара во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Координати 50°25′4″N 11°41′1″E / 50.41778° СГШ; 11.68361° ИГД / 50.41778; 11.68361Координати: 50°25′4″N 11°41′1″E / 50.41778° СГШ; 11.68361° ИГД / 50.41778; 11.68361

Хара (германски: Harra) — село и поранешна општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Розентал на Ренштајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Просечната височина во рамки на општината е 444 метри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]