Бланкенберг (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бланкенберг
Грб на Бланкенберг
Бланкенберг (Тирингија) is located in Германија
Бланкенберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зале-Ренштајг
Градоначалник Ханс Вицел (СДП)
Основни податоци
Површина 3,74 км2
Надм. височина 420-555 м
Население 886 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 237 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642
Портал www.gemeinde-blankenberg.de
Местоположба на Бланкенберг во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°24′0″N 11°43′0″E / 50.40000° N; 11.71667° E / 50.40000; 11.71667Координати: 50°24′0″N 11°43′0″E / 50.40000° N; 11.71667° E / 50.40000; 11.71667

Бланкенберг (германски: Blankenberg) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)